Na zakończenie 22.kolejki T-Mobile Ekstraklasy w Gliwicach Piast podejmie Wisłę Kraków. Faworytem tego spotkania wydają się goście, choć należy pamiętać, że w tym sezonie Wisła na wyjazdach z 10 meczów w delegacji wygrała tylko raz. Ja postanowiłem zagrać w tym spotkaniu zamiast zwycięstwa gości over 2.5 goli. Wisła i Piast mają identyczne statystyki u/o 2.5 gola w tym sezonie ligowym, obie ekipy mają po 9 overów i 12 underów. Wspomniałem jednak, że Wisła wygrał na wyjazdach tylko raz, oprócz tego Wisła na wyjazdach traci bardzo dużo goli w porównaniu z meczami domowymi, otóż u siebie tych goli stracili tylko 2, natomiast na wyjazdach, aż 17 - strzelając przy tym 10 goli. Widzę więc tutaj szansę na bramki w wykonaniu Piasta, który również u siebie więcej strzela goli (13) niż na wyjazdach (8). Wisła natomiast będzie zapewne chciała wykorzystać fakt, że defensywa Piasta to najlepszych w lidze nie należy - już 33 gole stracone w tym sezonie (więcej mają tylko Korona i Widzew), choć i obrona Wisły w meczach przedsezonowych nie spisywała się najlepiej - 5 goli straconych z Sigmą, po 3 z FSV Frankfurt i Chojniczanką. Jak wyglądały ostatnie mecze obu ekip? 13.09.13 TMO Wisła Kraków Piast Gliwice 3 : 0 ++ 07.04.13 TMO Wisła Kraków Piast Gliwice 1 : 2 ++ 01.10.12 TMO Piast Gliwice Wisła Kraków 2 : 0 -- 27.04.10 TMO Piast Gliwice Wisła Kraków 1 : 4 ++ 24.10.09 TMO Wisła Kraków Piast Gliwice 2 : 1 ++ 01.05.09 TMO Piast Gliwice Wisła Kraków 1 : 1 -- 20.02.09 MIE Wisła Kraków Piast Gliwice 4 : 0 ++ 18.11.08 PUC Wisła Kraków Piast Gliwice 4 : 1 ++ 18.10.08 TMO Wisła Kraków Piast Gliwice 2 : 0 -- 06.09.08 PUC Piast Gliwice Wisła Kraków 1 : 0 -- Jak widzimy szczególnie w meczach w ostatnim czasie notowaliśmy over 2.5 gola i myślę, że dziś w Gliwicach może być podobnie. Kto w dziś nie zagra? W Wiśle na pewno nie zobaczymy Marko Jovanovića i Rafała Boguskiego, natomiast w Piaście nie zagra Krzysztof Król i Carles Martinez, natomiast nie wiadomo czy do dyspozycji trenera Brosza będzie Rubena Jurado. Podsumowując myślę, że może to być spotkanie w którym padnie trochę bramek i over 2.5 goli jest tutaj typem który warto spróbować i zagrać.
Myślę,że warto dzisiaj spróbować uderzyć w Wisłę Kraków,która jest minimalnym faworytem w spotkaniu z Piastem. Wiślacy trochę niespodziewanie zakończyli rundę na 3 miejscu.Wydaje się,że teraz drużyna może być jeszcze mocniejsza.W zimie dołączyli Stilic i Klaric.W ostatnich dniach dołączył jeszcze Darek Dudka.Oczywiście ten ostatni dziś nie zagra.Na pewno Stilic jest piłkarzem,który może wnieść sporo dobrego do zespołu z Krakowa.W końcu przez tyle lat gry w Polsce był wyróżniającym się piłkarze.Ze składu odeszli Małecki i Stolarski,ale obaj na jesieni raczej nie stanowili o sile zespołu,także nie spodziewam się,aby ich odejście miało jakiś istotny wpływ na obraz całego zespołu.Kontuzjowany też jest Jovanović,co będzie osłabieniem.Na środku obok Głowackiego powinien wystąpić ktoś z dwójki Chavez-Bunoza. Dla Piasta ten sezon jest nieco słabszy od poprzedniego,w którym byli jedną z rewelacji rozgrywek i awansowali do pucharów.Teraz celem powinno być dostanie się do pierwszej ósemki,ale nie musi to być łatwe zadanie.Z zespołem zimą pożegnał się Zbozień,będący ważnym zawodnikiem w szeregach trenera Brosza.Odeszli też Lazdins,Zganiacz czy Collins John,ale oni raczej byli uzupełnieniem składu.Przyszli Hebert,Nikiema i Badia,postaci w Polsce raczej nie znane.Pod względem CV najciekawiej prezentuje się Hebert,który zdążył zadebiutować w lidze portugalskiej.Pozostali grali tylko w niższych ligach.Ciężko ocenić te transfery,mając w pamięci choćby Quintanę,który stał się gwiazdą na polskich boiskach.Z werdyktami trzeba się wstrzymać kilka kolejek. Wisła w sparingach nie zachwycała.Przegrała sporo gier,ale można to częściowo tłumaczyć ciężkimi treningami.Piast prezentował się lepiej.Gliwiczanom udało się nawet zremisować z CSKA Moskwa. Wiadomo,że Wisła prezentuje się słabo na wyjazdach.Liczę jednak,że w końcu przełamią się i odniosą zwycięstwo.Na papierze skład Wisły wygląda bardzo dobrze.Również zawodnicy z pewnością zdążyli nabrać już świeżości.Piast nie będzie łatwym rywalem,ale wydaje mi się,że w składzie Wisły jest więcej jakości.Po takim kursie warto próbować zwycięstwo gości.
To dalece zaskakujące,że Wisła, druga najlepsza drużyna Ekstraklasy biorąc tylko mecze u siebie jest tak słaba na wyjazdach. Wisła w gościnie wygrała tylko 1 raz i to na początku sezonu. Co więcej było to dość szczęśliwe zwycięstwo gdyż akcję wcześniej przy stanie 2:2 bardzo dobrej okazji nie wykorzystała Korona Kielce. Wisła jest jednak mocniejsza niż była, pozyskała dwóch bardzo dobrych(jak na polską ligę) i bardzo doświadczonych graczy(Dariusza Dudkę i Semira Stilica). Dudka zagrał ponad 60 razy dla reprezentacji Polski, w przeszłości grał już w Wiśle więc powinien się szybko zaklimatyzowac, Stilić zdobywał w Polsce mistrzostwo Polski, zaliczył też sporo meczów w europejskich pucharach. Wisła pokazała więc,że po cicho będzie się biła o mistrza. Nie będzie to jednak możliwe jeśli nie poprawi gry na wyjazdach. Piast stracił najlepszego obrońca, a pierwszy bramkarz(jeden z lepszych w lidze) będzie siedział na ławce, nie wiadomo czy wystąpi Ruben Jurado, a w zespole zadebiutuje dwóch nowych zagranicznych graczy, którzy nie grali w Ekstraklasie i mogą potrzebować chwili na aklimatyz. Wisła powinna wygrać.
W ostatnim meczu 22 kolejki T-Mobile Ekstraklasy Piast Gliwice podejmie u siebie Wisłę Kraków.Gospodarze za cel biorą sobie awans do pierwszej "8" co nie będzie takie proste,gdyż liczba drużyn,które mają na to szansę jest spora.Obecnie "Piastunki" znajdują się na 11 miejscu z dorobkiem 27 pkt.Na swoim stadionie Piast notuje całkiem niezły bilans 4 zwycięstw,5 remisów i 2 porażek.Do zespołu dołączyło kilku zawodników,którzy będą potrzebowali czas na aklimatyzacje ,a mowa o grających dzisiaj w 1 składzie Nikiema i Herbert. Wisła staje się kandydatem do mistrzostwa.Nikt jej nie docenia,a ten zespół przed kolejką tracił tylko 6 pkt do lidera Legii i zajmował 2 miejsce.W tym sezonie "Biała Gwiazda" świetnie spisuje się na własnym obiekcie,jednak mecze wyjazdowe są o niebo słabsze.Choć w nich Wisła nie była wcale bez szans,mogła wygrać z Górnikiem,mogła nie przegrać z Zawiszą.Niestety złożyło się na to parę przyczyn ,że tak nie było.Do zespołu dołączył kreatywny Semir Stilić,który od razu "wskoczył" do wyjściowego składu.Razem z Gargułą,Brożkiem ,Chrapkiem i Guerrierem mogą naprawdę zawojować ligę.Franciszek Smuda chce poprawić grę na wyjazdach,myślę,że dzisiejszy mecz jest doskonałą okazją do tego,aby się przełamać.Do Gliwic pojechała spora grupa kibiców,która z całych sił będzie dopingować swój zespół. Personalnie zespół gości jest znacznie silniejszy,zawodnicy są bardzo dobrze przygotowani.Typuję 0:2.

