Kazachstan – Polska to bez wątpienia najciekawsze dla kibiców w Polce niedzielne spotkanie el MŚ. Ostanie osiągnięcia i potencjały obu zespołów dają podstawy aby za faworyta w tym spotkaniu uznać zespół Polski. W przypadku reprezentacji Kazachstanu trudno doszukiwać się większych sukcesów w ostatnim czasie. W el. ME zajęli 5 miejsce w swojej grupie z bilansem 1-2-7 co pokazuje jaki poziom prezentują. Po słabych el. rozegrali oni 4 mecze towarzyskie w których odnotowali 2 wygrane (Chiny, Azerbejdżan), 1 remis (Gruzja) a w ostatnim sprawdzianie przed meczem z Polską przegrali z Kyrgystanem co najlepiej obrazuje poziom przygotowania do niedzielnego spotkania. Polska po sukcesie jakim bez wątpienia był występ w ostatnim ME (¼ finału) do el MŚ podchodzi jako faworyt całej grupy i w pierwszym meczu zrobią wszystko aby zdobyć komplet pkt. Jest to całkiem możliwe do wykonania ponieważ zawodnicy występujący dziś w kadrze prezentują poziom nieporównywalny z ich niedzielnymi przeciwnikami a zespoły których barwy reprezentują to Europejska czołówka. W ostatnich eliminacjach Polska w 5 meczach wjazdowych przegrała tylko 1 mecz (z Niemcami) odnosząc również 2 wygrane i 2 remisy. Dotychczasowe spotkania Polski i Kazachstanu nasi piłkarze wspominają z przyjemnością. Graliśmy z nimi do tej pory 3 razy i wszystkie mecze te wygraliśmy z łącznym bilansem bramkowym 7:1. Obecna różnica klas daje podstawy by sądzić że i tym razem będzie podobnie.
Jutro o godzinie 18:00 "biało-czerwoni" rozegrają swój pierwszy mecz w ramach eliminacji MŚ Rosja 2018. Rywalem Polski będzie reprezentacja Kazachstanu. Nasi rywale w tym roku rozegrali cztery spotkania, kolejno: Kirgistan (0:2), Chiny (1:0), Gruzja (1:1) oraz Azerbejdżan (1:0). Kadra prowadzona przez Adama Nawałke to obecny ćwierćfinalista ostatnich Mistrzostw Europy we Francji. Polacy odpadli po rzutach karnych z z późniejszymi mistrzami Portugalią. Zdecydowanym faworytem tego starcia będą oczywiście goście, a inny wynik niż zwycięstwo "biało-czerwonych" będzie sensacją. Kazachowie na wygraną na własnym stadionie czekają już od 2014 roku kiedy to ograli Kirgistan (7:1). Kazachstan to najsłabszy zespół w naszej grupie i nawet o jakiekolwiek punkty w starciu z Armenią będzie im trudno. Do tej pory graliśmy z naszym jutrzejszym przeciwnikiem trzykrotnie i ze wszystkich pojedynków wychodzilismy zwycięsko, tak też powinno być jutro. Nie spodziewam się jednak pogromu myślę, że wygramy 1 lub 2 do zera. Sztuczna murawa + daleka podróż będzie miała mniejszy lub większy wpływ na grę.
Dziś rozpoczynają się eliminacje do Mistrzostw Świata a nasza reprezentacja zagra w Kazachstanie. Podopieczni trenera Nawałki są zdecydowanym faworytem tej konfrontacji po tym jak udanie zaprezentowali się w Mistrzostwach Europy, gdzie odpadli w ćwierćfinale z Portugalią. Na początku sezonu w ligach europejskich bardzo dobrą dyspozycję prezentują nasi ofensywni gracze tacy jak Lewandowski, Milik, Teodorczyk, czy Wilczek. Reprezentacja Polski pod wodzą Nawałki ma znakomity bilans, bo na 10 ostatnich meczy przegrali tylko raz z Holandią 1-2 więc dziś liczę na podtrzymanie dobrej serii i zdobycie 3 punktów na początek eliminacji. Jedynym osłabieniem naszej reprezentacji jest absencja Kamila Grosickiego z powodu drobnego urazu. Gospodarze drużyna Kazachstanu w rankingu jest na 96 miejscu a to dlatego, bo jeszcze nigdy nie grali na wielkiej imprezie. Drużyny klubowe prezentują się bardzo dobrze w europejskiej piłce , ale to zasługa graczy z innymi paszportami. Drużyna naszych dzisiejszych rywali na 10 ostatnich meczy wygrali tylko 3 razy pokonując takie reprezentacje jak Chiny, Łotwa, Azerbejdżan. W drużynie gospodarzy ciężko wskazać jakiś kluczowych graczy, my możemy jedynie znać Sergeia Khizhnichenko który kiedyś grał w Koronie Kielce. Patrząc na historię spotkań pomiędzy tymi drużynami to na 3 takie mecze wszystkie wygrali nasi reprezentanci więc i dziś powinno być podobnie.

